ТЕОРЕТИЧНІ АСПЕКТИ ПСИХОЛОГІЧНОЇ ПРИРОДИ ІНТЕРНЕТ-КОМУНІКАЦІЇ ОСОБИСТОСТІ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.31494/2412-9208-2023-1-1-76-83

Ключові слова:

Інтернет-комунікація, Інтернет-ризики, Інтернет-залежність, кібербулінг, кіберзлочинність, особистість.

Анотація

У статті здійснено теоретичний аналіз психологічної природи інтернет-комунікації особистості. Описано ключові навички для ефективної комунікації в Інтернеті (правильне використання мови, вміння слухати і реагувати на іншу сторону, вміння вести діалоги, використання відповідних тону та манери поведінки, повага до приватності та безпеки, прийняття критики та відповідальність за власні дії). Проаналізовано основні психологічні аспекти Інтернет-комунікації: анонімність (Інтернет надає можливість залишати анонімні повідомлення та коментарі, що може призвести до безвідповідального та недбайливого ставляться до інших людей), розвиток емпатії (взаємодія з людьми в Інтернеті може допомогти розвинути емпатію та здатність сприймати почуття інших людей), залежність (відчуття залежності від Інтернет-комунікації може мати негативні наслідки для психологічного здоров'я людини), соціальні порівняння (Інтернет-комунікації можуть спричинити збільшення соціальних порівнянь та почуття незадоволення своїм життям), зниження інтерактивності (деякі люди можуть відчувати більшу віддаленість та зниження інтерактивності під час Інтернет-комунікації порівняно з комунікацією «в живу»). Розкрито найбільш поширені ризики для особистості в Інтернет-просторі: кібербулінг – це форма онлайн-знущання та насильства, яке може призвести до шкоди для психічного та емоційного здоров'я людини; кіберзлочинність – крадіжки особистої інформації, фішинг, малвару; залежність від Інтернету – проведення великої кількості часу онлайн, що може призвести до проблем з психічним та фізичним здоров'ям; вплив соціальних мереж – це довготривале використання соціальних мереж може призвести до негативних впливів на психічне та емоційне здоров'я людини, таких, як депресія, тривога та відчуття самотності; поширення неправдивої та шкідливої інформації, яка може призвести до поширення негативних стереотипів та перекручування фактів. Описано правила взаємодії в Інтернет-просторі.

Посилання

Андрійчук І. Психологічні чинники спілкування студентської молоді в Інтернет просторі. 2021. URL : http://enpuir.npu.edu.ua/handle/123456789/34174 (дата звернення: 07.03.2023).

Немеш О. М. Віртуальна діяльність особистості: структура та динаміка психологічного змісту : монографія. Київ : Слово, 2017. 391 с.

Субашкевич І. Р. Вікові особливості інтернет-залежності. Габітус. Науковий журнал з соціології та психології. Випуск 22. 2021. С.179-184. URL : http://habitus.od.ua/journals/2021/22-2021/32.pdf. (дата звернення: 06.03.2023).

Субашкевич І. Р. Формування ціннісно-смислової сфери студентів педагогічних спеціальностей медіапсихологічними технологіями : [практ. посіб.]. Львів : Растр-7, 2016. 59 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-06-01