КАТЕГОРІЯ РЕКУРЕНТНОСТІ В КОНТЕКСТІ ІНШИХ ЛІНГВІСТИЧНИХ ПОНЯТЬ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/2412-933Х/2024-ХХII-3

Ключові слова:

рекурентність, рекурсивні конструкції, синтаксис, семантика, морфологія, фонетика

Анотація

У статті запропоновано детальний аналіз рекурентності – фундаментальної властивості людської мови, яка полягає в здатності вкладати одні мовні конструкції в інші, створюючи практично необмежену кількість висловлювань. Дослідження охоплює широке коло аспектів: від синтаксичних структур і семантичного змісту до комунікативних функцій та еволюції мови. Автор демонструє, як рекурсивні процеси пронизують усі рівні мовної організації, від фонетичних особливостей до складних семантичних відношень. Зокрема, детально розглянуто роль рекурентності у формуванні синтаксичних конструкцій різного ступеня складності, а також створенні багатошарової семантики, яка дає змогу виражати найтонші відтінки значень. На основі аналізу великого обсягу лінгвістичних даних і теоретичних концепцій автор доводить, що рекурентність є не просто лінгвістичним прийомом, а це один із ключових механізмів, що передає нескінченну виражальну потужність людської мови. Рекурсивні процеси дають нам змогу створювати нові поняття, виражати абстрактні ідеї та обмінюватись складною інформацією. Дослідження демонструє, що рекурентність – не лише стилістичний засіб, а й один із найважливіших методів, що забезпечує відкриту мовленнєву силу української літературної мови. Автор розглядає рекурентність і як лінгвістичне явище, і як когнітивний процес, пов’язаний із нашою здатністю до мислення та навчання. Результати дослідження мають значні теоретичні та практичні наслідки. З одного боку, вони сприяють глибшому розумінню природи людської мови та її ролі в пізнанні світу, а з іншого – відкривають нові перспективи для розробки ефективних методів навчання мов, створення інтелектуальних систем для обробки природної мови, а також розробки нових теорій свідомості й мислення. Стаття буде корисною для широкого кола фахівців, включно з лінгвістами, психологами, філософами, комп’ютерними лінгвістами, а також для тих, хто цікавиться природою людської мови та її роллю в нашому житті.

Посилання

Калашник О. В., Олексенко О. А. Морфологічно акцентовані повтори як стилістичний прийом у поетиці. Лінгвістичні дослідження : зб. наук. праць ХНПУ імені Г. С. Сковороди. 2020. Вип. 53. С. 230–241.

Котвицька В. А. Функції лексичних повторів у текстах сучасної німецькомовної прози. Науковий вісник Міжнародного гуманітарного університету. Сер.: Філологія. 2019. № 39. Т. 2. С. 63–66.

Мирний Панас. Повія. URL: https://www.ukrlib.com.ua/books/ printit.php?tid=982&page=10.

Нечуй-Левицький І. Кайдашева сім’я. URL: https://www.ukrlib.com.ua/books/printit.php?tid=907&page=5.

Павлик Н. В. Звукова організація тексту як спосіб емоційного впливу в художньому дискурсі. Науковий вісник Міжнародного гуманітарного університету. Сер.: Філологія. 2022. № 53. Т. 1. С. 136–139.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-12-30