МОВНІ ОСОБЛИВОСТІ ХУДОЖНІХ РЕПОРТАЖІВ (НА МАТЕРІАЛІ REPORTERS.MEDIA)

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/2412-933Х/2024-ХХII-5

Ключові слова:

художній репортаж, права людини, динаміка, ефект залучення, засоби художньої виразності

Анотація

У публікації досліджуються мовні особливості художніх репортажів, опублікованих на сайті Reporters.Media у 2024 році під хештегом «Права людини». Авторка визначає ключові ознаки їх структури, стилю та засобів вираження, які сприяють створенню ефекту присутності, передають емоційність, деталізують події, допомагають зробити текст більш захопливим, забезпечують змалювання героїв і середовища в найдрібніших деталях, даючи змогу читачам зануритися в події та теми, що викликають суспільний інтерес. У статті виокремлено лексичні, стилістичні й синтаксичні засоби, які використовуються для створення образності, реалістичності, динамізму та привернення уваги читача в репортажі. Дослідниця визначає мовні засоби, що посилюють емоційне сприйняття тексту аудиторією. Зокрема, порівняння й метафори підвищують достовірність та автентичність, створюють ефект присутності та візуалізації подій для читача. Зазначено, що діалоги та пряма мова учасників подій також підсилюють емоційність і реалістичність тексту, а поєднання елементів офіційного й розмовного стилів поглиблює вплив на читача. У вказаних репортажах наявні конкретні описи місць, людей, обставин подій. Автори намагаються відтворити всі можливі деталі – від погодних умов до реакцій присутніх. Портретні характеристики героїв містять епітети для підкреслення рис характеру або особливостей людини. Поєднання ознак офіційного та розмовного стилів слугує для привернення уваги й емоційного залучення аудиторії. Увиразнити текст допомагають також порівняння, однак у репортажах зустрічаються нечасто, оскільки художність не повинна переважати над точністю інформації. Дієслова теперішнього часу посилюють реалістичність і динамічність тексту, відчуття безпосередньої участі читача в подіях, що відбуваються «тут і зараз», а це дає можливість сприймати інформацію як таку, що розгортається безпосередньо перед очима аудиторії.

Посилання

Безрученко Д., Павлов Д. Коли не рятують стіни. URL: https://reporters.media/koly-ne-ryatuyutstiny/ (дата звернення: 24.10.24).

Курико В. Я майже вдома, відчиняй. URL: https://reporters.media/ya-vzhe-majzhe-vdomavidchynyaj/(дата звернення: 24.10.24).

Курико В., Москалюк К. Жити чекаючи. URL: https://reporters.media/zhyty-chekayuchy/ (дата звернення: 24.10.24)

Меняйло О., Яремчук О., Павлов Д. Щоденник із підвалу. URL: https://reporters.media/shhodennyk-iz-pidvalu/ (дата звернення: 24.10.24).

Нишпорська Д. Що треба знати про художній репортаж – розбираємо на прикладі Reporters. URL: https://www.thelede.media/lifehacks/2020/01/27/775/ (дата звернення: 31.10.24).

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-12-30