ПОЗАКЛАСНА РОБОТА З МАТЕМАТИКИ ЯК СКЛАДОВА ПРОФЕСІЙНО-ПЕДАГОГІЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ВЧИТЕЛЯ-МАТЕМАТИКА

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.31494/2412-9208-2022-1-2-325-333

Ключові слова:

математика, позакласна робота вчителя-математика, зміст, завдання, функції позакласної роботи, педагогічна діяльність, творчі здібності.

Анотація

Статтю присвячено теоретичному аспекту поняття «позакласна робота» як складової професiйно-педагогiчної діяльності вчителя-математика. Проаналізовано зміст поняття «позакласна робота», подано аналіз змісту завдань та функцiй позакласної роботи з математики. З’ясовано значення, необхідність та доцільність проведення позакласної роботи з математики. Виокремлено та описано методичні особливості позакласної роботи, котрі необхідно враховувати вчителю при організації та проведенні занять з учнями загальноосвітніх навчальних закладів для формування й розвитку творчого потенціалу школярів, виробленню в них важливих умінь і навичок пошукової, дослідницької діяльності, самостійного здобуття необхідних знань. Позакласна робота з математики є важливою складовою з навчально-виховного процесу загалом і навчання математики зокрема. Добре організована підготовка вчителем до проведення такої роботи, пробуджує та розвиває інтерес учнів до математики. Завдяки позакласній роботі школярі вчаться самостійно відшукувати нестандартні способи вирішення математичних проблем. Позакласна робота є тим дієвим засобом, який стимулює учнів до пошуку знань, сприяє повнішому задоволенню їхніх інтересів, гарантує успіх й озброює елементами самопізнання. Позакласна робота з математики дозволяє розглядати питання, які виходять за рамки офіційної навчальної програми, що сприяє формуванню в учнів математичної культури. Ця робота дуже різноманітна за видами і змістом, носить відтінок цікавості, формує інтерес до предмету. Специфіка позакласної роботи потребує відповідних професійно-особистісних якостей педагога, індивідуального стилю мислення, спрямованого на творчий пошук оригінальних рішень, розвиток математичних здібностей школярів у позаурочний час. Відповідно, це вимагає від учителя-математика готовності до постійного прояву творчості, моделювання та проектування позакласної роботи в системі математичної освіти з урахуванням індивідуальних особливостей учнів, їхніх освітніх потреб, мотивів, нахилів та інтересів.

Посилання

Беликова М. Ю. Внеклассная работа по информатике: учебно-методический комплекс (для студентов заочного отделения физико-математического факультета, обучающихся по специальности «Информатика»). Горно-Алтайск : РИО ГАГУ, 2009. 32 с.

Бондарук В. І. Розвиток математичних здібностей учнів засобами позакласної роботи. Педагогічний пошук. 2014. № 3. С. 75–77.

Годованюк Т. Позакласна робота з математики. Математика в школі. 2011. № 5. С. 24–29.

Гончаренко С. У. Український педагогічний словник. Київ : Либідь, 1997. 376 с.

Енциклопедія освіти / [гол. ред. В. Г. Кремень]. Київ : Юрінком Інтер, 2008. 1040 с.

Зимняя И. А. Педагогическая психология. Ростов-на-Дону : Феникс, 1997. 480 с.

Іваха Т. С. Підготовка студентів до організації позакласної роботи з хімії: дис. … канд. пед. наук : 13.00.04. Київ, 2003. 232 с.

Мойсеюк Н. Є. Педагогіка: навчальний посібник. 3-є вид., доп. Київ : ВАТ «КДНК», 2001. 608 с.

Пасічник Є. А. Методика викладання математики в середніх навчальних закладах : навчальний посібник для студентів вищих закладів освіти. Київ : Ленвіт, 2000. 384 с.

Семиченко В. А. Психологія педагогічної діяльності: навчальний посібник. Київ: Вища школа, 2004. 335 с.

Фіцула М. Педагогіка: навчальний посібник. Київ : Академія, 2002. 528 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2022-09-30