ОНІМНИЙ ПРОСТІР РОМАНУ СОФІЇ АНДРУХОВИЧ «КАТАНАНХЕ»
DOI:
https://doi.org/10.32782/2412-933X/2025-XXIII-11Ключові слова:
ономастика, антропонім, топонім, онімний простір, художній текст, власна назваАнотація
У статті розглянуто онімний простір роману Софії Андрухович «Катананхе», що є важливим елементом художньої структури твору. Ономастична лексика в тексті виконує функцію своєрідних орієнтирів, організовуючи просторово-часові координати твору. Власні назви активізують зв’язки між часом і простором у художньому наративі, що робить їх важливими для структурування сюжетної лінії та взаємопов’язаності текстових компонентів. Письменник створює художню модель світу, де межі часу й простору визначаються відповідно до авторського задуму і передаються не лише через описову лексику, а й через систему власних назв. Доведено, що власні назви виконують не лише номінативну, а й символічну, експресивну та інтертекстуальну функції. Антропоніми роману характеризуються високим рівнем семантичного навантаження, віддзеркалюючи глибинні риси характерів персонажів і підкреслюючи їхню роль у сюжеті. Топонімія твору ґрунтується на міських реаліях, що створює ефект документальної точності та занурює читача в атмосферу сучасного мегаполісу. Київ як місце дії постає не просто тлом, а важливим складником сюжету. Міфологічні та символічні оніми формують глибший пласт семантики, що доповнює загальну концепцію твору. Функціональність власних назв у тексті виявляється в їхній здатності слугувати засобами інтерпретації подій, ідентифікації персонажів і простору, а також створення додаткових конотацій. Імена персонажів та географічні назви формують уявний світ роману, допомагають розкрити характери героїв, а також надають тексту додаткової глибини. Проаналізовано, як власні назви формують смислові акценти та розширюють інтерпретаційні можливості тексту. Визначено роль онімів у творенні національної та культурної ідентичності, а також у побудові наративного простору.
Посилання
Андрухович С. Катананхе. Київ : Комубук, 2024. 224 с.
Бичик Г.В. Способи номінації та функціонування власних імен у серії романів Ерін Хантер «Воїни». Наукові записки Кіровоградського державного педагогічного університету імені Володи- мира Винниченка. Серія «Філологічні науки». 2010. Вип. 89 (3). С. 338–341.
Литвин Л.В. Ономастична система художньої прози (на матеріалі французьких романів ХІХ–ХХ століть) : автореф. дис. … канд. філол. наук : 10.02.05. Київ, 2006. 21 с.
Когут О. Міфологічний хронотоп роману Софії Андрухович «Фелікс Австрія». Studia methodologica. Тернопіль : Редакторсько-видавничий відділ ТНПУ ім. В. Гнатюка, 2015. Вип. 40. С. 128–134.
Гребенюк Т. Таємниця як рушій романної дії: «Фелікс Австрія» Софії Андрухович. Науковий вісник Ужгородського університету. Серія «Філологія». 2016. Вип. 2. С. 97–101.
Письменниця Софія Андрухович – про новий роман «Катананхе», травму і тілесність. URL: https://vogue.ua/article/culture/knigi/pismennicya-sofiya-andruhovich-pro-noviy-roman-katananhetravmu-i-tilesnist-55998.html.