МОТИВАЦІЯ СТУДЕНТІВ ДО ЗАНЯТЬ З ФІЗИЧНОГО ВИХОВАННЯ ЯК ПСИХОЛОГО-ПЕДАГОГІЧНА ПРОБЛЕМА

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.31494/2412-9208-2023-1-1-256-263

Ключові слова:

мотив, мотивація, інтерес, фізична культура, фізичне виховання студентів.

Анотація

У статті проаналізовано психолого-педагогічні аспекти мотивації студентів до занять з фізичного виховання. Визначено, що в сучасній психологічній та педагогічній літературі існують істотні розбіжності щодо визначення понять «мотив» та «мотивація». З’ясовано, що поняття «мотив» включає в себе потреби, спонукання, інтерес, захоплення, схильність, прагнення. Мотиви є відносно стійкими особистісними характеристиками людини. Мотивами можуть виступати ідеали особистості, її переконання, соціальні настанови, ціннісні орієнтації. Зазначено, що ефективність організації освітнього процесу з фізичного виховання можлива за умови врахування головних спонукальних мотивів, які визначають діяльність студента і, як результат, процес формування його мотивації до рухової активності. Основним фактором, що впливає на мотивацію до навчання студентів, є оволодіння знаннями, вміннями та навичками. Акцентовано увагу на тому, що зацікавити студента до занять фізичною культурою можна шляхами цілеспрямованого впливу на окремі мотиви і на мотиваційну сферу в цілому. Одним із найважливіших завдань формування мотивації до фізичного виховання є розвиток мотивації досягнення. На основі аналізу педагогічної літератури зроблено висновок, що становлення мотивації залежить від змісту, методів, організаційних форм і матеріальних можливостей провадження освітнього процесу у закладі вищої освіти. Визначено основні педагогічні умови, які сприятимуть ефективному формуванню й підвищенню мотивації студентів до занять фізичним вихованням: набуття знань щодо збереження, підтримки і зміцнення здоров’я, створення позитивної установки на формування потреби в здоровому способі життя; диференціація фізичного виховання. Наголошено на тому, що підтримка навчальної мотивації дозволить студентам свідомо оволодівати знаннями, формувати вміння і навички; розвивати позитивне ставлення до процесу фізичного виховання, систематично займатися фізкультурно-оздоровчими і спортивними вправами під час навчальної та позанавчальної діяльності.

Посилання

Долженко Л., Погрєбняк Д. Формування мотивації до рухової активності студентської молоді з різним рівнем фізичного здоров’я. Теорія і методика фізичного виховання і спорту. 2014. № 4. С.52-56.

Зазнюк С. С. Психологія мотивації : навч. посіб. Київ : Либідь, 2002. 304 с.

Кара С. І. Мотиваційний компонент у структурі професійного інтересу майбутніх учителів фізичного виховання. Вісник Чернігівського нац. пед. ун-ту ім. Т. Г. Шевченка (Пед. науки. Фіз. виховання та спорт). № 112 (Т. 2). 2013. С. 138-140.

Круцевич Т. Ю., Безверхня Г. В. Рекреація у фізичній культурі різних груп населення: навч. посібник. Київ : Олімпійська література, 2010. 248 с.

Локшина С. М. Краткий словарь иностранных слов. 9-е изд., испр. Москва, 1988. 632 с.

Маркова А. К. Психология профессионализма. Москва, 1996. 309 с.

Маслоу А. Мотивация и личность. Санкт-Петербург : Евразия, 1999. 479 с.

Мирошніченко В. О. Провідні мотиви до занять фізичним вихованням у студентів аграрних закладів вищої освіти. Педагогіка формування творчої особистості у вищій і загальноосвітній школах. 2019. № 66, Т. 2. С. 62-67.

Нестерова Т. В., Павлюк А. А. Структура мотивації до занять з фізичного виховання і спорту студентів вищих навчальних закладів. Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції «Фізична культура і спорт у сучасному суспільстві: досвід, проблеми, рішення». Київ, 31 жовтня 2014. С. 51-58.

Рубинштейн С. Л. Основы общей психологии. Санкт-Петербург : Питер, 2000. 712 с.

Хасанов М. Х., Чорноштан М. С. Способи формування позитивної мотивації до занять фізичними вправами в дівчат-студенток. Науковий вісник Національної академії внутрішніх справ. № 2. 2014. С.70-78.

Atkinson D. The Projective expression of needs. Journal of Experimental Psychology. 1984. № 33. Р. 35-41.

Bauman A, Lewicka M, Schöppe S. The Health Benefits of Physical Activity in Developing Countries. Geneva, World Health Organization, 2005.

Prontenko K., Griban G., Medvedeva I., Aloshyna A., Bloshchynskyi I., Bezpaliy S., Bychuk O., Mudryk Zh., Bychuk I., Radziyevsky V., Filatova Z., Yevtushok M. Interrelation of students’ motivation for physical education and their physical fitness level. International Journal of Applied Exercise Physiology, 8 (2.1). 2019. Р. 847-857. URL : http://ijaep.com/Journal/vol.8.2.1.pdf (дата звернення: 01.04.2023).

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-06-01