МОТИВАЦІЙНИЙ ФАКТОР ЯК НЕВІД’ЄМНА СКЛАДОВА ПІД ЧАС ВИБОРУ МАЙБУТНЬОЇ ПРОФЕСІЇ У СФЕРІ ФІЗИЧНОЇ КУЛЬТУРИ І СПОРТУ
DOI:
https://doi.org/10.31494/2412-9208-2022-1-3-256-266Ключові слова:
мотивація, мотив, професійна діяльність, фізичне виховання, фізична культура, спорт.Анотація
У статті розглядається мотиваційний фактор як невід’ємна складова під час вибору майбутньої професії у сфері фізичної культури і спорту. Дано характеристику найбільш важливому мотиваційному чиннику, якими є потреби (біологічні, соціальні та ідеальні). Діяльність людини, яка може бути спрямована і на формування самої людини як частини світу, розглядається фізична культура. Основа будь-якої діяльності людини – це потреби, мотиви, інтереси, цілі, які характеризують поняттям «мотивація». Розглядаючи мотивацію професійного самовизначення, охарактеризовано її як складну систему зовнішніх і внутрішніх факторів і механізмів, що спонукають, направляють і регулюють діяльність особистості щодо підготовки та здійснення вибору свого професійного і освітнього шляху: постановки та досягнення професійних цілей, вибору засобів їх досягнення, а також діяльність по саморозвитку та самовдосконалення в професійній сфері. Для особистості з мотивацією досягнення характерна реалістична оцінка своїх можливостей при постановці цілей і завдань, прагнення до подолання труднощів, досягнення високих результатів діяльності. Пропонується також типологизация студентів в залежності від розвитку професійної спрямованості, яка стосується спеціальностей в сфері фізичної культури і спорту. Встановлено, що шляхи становлення та особливості мотивації кожного студента індивідуальні, стан професійної мотивації залежить від того, наскільки адекватно студенти оцінюють навчальну діяльність в порівнянні з особистими, реальними можливостями і рівнем домагань. Ситуація вибору має ту перевагу, що мотиви не тільки усвідомлені, але вони і реально діють. Підготовка фахівця в галузі фізичної культури і спорту забезпечується за допомогою трьох основних компонентів: мотиваційно-морального (стимулюючого діяльність майбутнього фахівця), пізнавального (забезпечує всю повноту оволодіння змістом освіти), рухового (відображає специфіку професії і забезпечує механізм пізнання). Усі компоненти спрямовані на оволодіння формування культури особистості фахівця.
Посилання
Артеменко Б. О. Вікові особливості формування психофізіологічних властивостей і фізичного розвитку спортсменів : автореф. дис. … канд. біологічних наук : 00.03.13. Черкаси, 2021. 20 с.
Антонова Н. М. Ценностные ориентации в системе личностных качеств студентов высшего педагогического учебного заведения : дис. ... канд. психол. наук : спец. 19.00.07. Київ, 2003. 203 с.
Винославська О. В. Психологія : навч. посіб. Київ : ІНКОС, 2005. 256 с.
Котик І. О. Роль рефлексії у формуванні готовності до вибору професії. Практична психологія та соціальна робота. 2006. № 3. С. 67–71.
Круцевич Т. Ю., Петровський В. В. Фізичне виховання як соціальне явище. Теорія і методика фізичного виховання : підручник / під ред. Т. Ю Круцевич. Київ : Олімпійська література, 2008. Т. 1. С. 27–46.
Круцевич Т., Марченко О., Холодова О. Критичні періоди у формуванні мотивації до занять руховою активністю школярів з урахуванням їх гендерних характеристик. Спортивний вісник Придніпров’я. 2020. № 1. С. 268-277. 7. Крушельницька Я. В. Фізіологія і психологія праці : навч. посібник. Київ : КНЕУ, 2000. 232 с.
Москаленко Н. В. Педагогічні інновації у фізичному вихованні. Спортивний вісник Придніпров’я. 2009. № 1. С. 19–22.
Москаленко Н., Кошелева О., Рузанов В., Решетилова В., Михайленко Ю. Особливості організації позанавчальних занять з фізичного виховання для студентів різних груп спеціальностей. Спортивний вісник Придніпров’я. Науково-практичний журнал. 2021. № 1. С. 151-160.
Ніколаєв С. Ю. Оптимізація рухової активності студенток залежно від психофізичних особливостей : автореф. дис. канд. н. з фіз. виховання і спорту : спец. 24.00.02. Львів, 2004. 20 с. 11. Радзиевский А.Р, Верич Г.Е. Об оптимуме двигательной активности человека. Олімпійський спорт і спорт для всіх : проблеми здоров’я, рекреації, спортивної медицини та реабілітації: тези доп. ІV міжнар. наук. конгр. Київ : Олімпійська література, 2000. С. 416.
Чорноштан А. Г. Професійна підготовка майбутнього вчителя фізичного виховання на основі модульно-рейтингової технології навчання : дис. … канд. пед. наук : спец. 13.00.04. Луганськ, 2002. 264 с.
Harnessing technology review 2007. Progress and impact of technology in education. Full Report. URL : https://www.researchgate.net/publication/277750879_Harnessing_technology_review_2007_Progress_and_impact_of_technology_in_education_Full_Report (дата звернення: 10.08.2022)