СУЧАСНІ РЕАБІЛІТАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ У СФЕРІ ЗДОРОВ’Я
DOI:
https://doi.org/10.31494/2412-9208-2022-1-3-370-378Ключові слова:
освітня компонента, реабілітація, порушення, технології, роботизовані комплекси, людина з обмеженими можливостями, фахівці-реабілітологи, комп’ютеризовані засоби реабілітації.Анотація
У статті проаналізовані основні результати дослідження особливостей професійної підготовки майбутнього помічника реабілітолога та ерготерапевта на заняттях з сучасних реабілітаційних технологій у сфері здоров’я. Розвиток реабілітаційних і інформаційних технологій, електроніки, радіотехніки, робототехніки та інших галузей науки і техніки сприяє появі новітніх діагностичних, лікувальних і реабілітаційних комплексів і систем. Механотерапія завжди була важливим компонентом у реабілітації з відновлення рухових функцій пацієнта. Роботизована механотерапія – це новий метод реабілітації. При цьому застосовують спеціальні роботизовані конструкції для тренування функцій верхніх і нижніх кінцівок з наявністю зворотного зв’язку. При порівнянні якості тренувань робототерапії з традиційними заняттями ЛФК, можна акцентувати увагу на таких перевагах першої: подовжена тривалість занять, точність циклічних багаторазово повторюваних рухів; незмінна рівномірна програма тренувань; наявність оцінки ефективності певних фізичних вправ, що виконуються, і можливість показати її пацієнтові. Сучасні роботизовані комплекси, системи та пристрої значно підвищують ефективність проведення діагностики, лікування та заходів з фізичної реабілітації. У той же час відсутність навчальної літератури, яка б поєднувала в собі інформацію про відомі типи комплексів, системи пристроїв, знижує ефективність освітнього процесу та ускладнює адаптацію випускників до реабілітаційної виробничої діяльності після закінчення ЗВО. Наявність у програмі навчання освітньої компоненти «Сучасні реабілітаційні технології у сфері здоров’я» дає змогу поглибленню знань і практичних вмінь здобувачів, спрямованих на ефективну реалізацію сучасних технологій у системі фізичної реабілітації та набути компетентостей, відповідних освітній програмі. Результатом підготовки майбутніх фахівців-реабілітологів до професійної діяльності у сфері реабілітації є знайомство та опанування сучасних методів і засобів, алгоритмів їх дії, що дасть можливість їм швидше адаптуватися в майбутньому у сферах експлуатації закордонних роботехнічних та комп’ютеризованих засобів, що постійно поступають в Україну, при проведенні процедур з фізичної реабілітації у лікувальних і реабілітаційних установах.
Посилання
Герцик А. Визначення поняття «технологія» у фізичній реабілітації. Фізична активність, здоров'я і спорт. 2016. № 1 (23). С. 32-44
Грищенко В. І., Котова А. Б., Вовк М. І., Кіфоренко С. І., Бєлов В. М. Інформаційні технології в біології та медицині: Курс лекцій : навч. посібник. Київ : Наукова думка, 2007. 25 с.
Марченко О. К. Основы физической реабилитации : учеб. для студентов вузов. Київ : Олимп. л-ра, 2012. 528 с.
Мухін В. М. Фізична реабілітація : підручник. 3-є вид., переробл. та доповн. Київ : Олімп. л-ра, 2009. 488 с.
Попадюха Ю. А. Особливості використання сучасних і перспективних реабілітаційних технологій та засобів для відновлення опорно-рухового апарату спортсмена. Науковий часопис НПУ ім. М.П. Драгоманова, Серія 15 Науково-педагогічні проблеми фізичної культури / фізична культура і спорт : зб. наукових праць. Київ : Вид-во НПУ імені М. П. Драгоманова, 2011. Випуск 11. С. 203–207.
Попадюха Ю. А., Альошина А. І., Альошин А. І. Особливості роботизованого реабілітаційного комплексу Amadeo для розвитку дрібної моторики. Молодіжний науковий вісник Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки. Серія : Фізичне виховання і спорт. Випуск 24. Луцьк, 2016. С. 175–182.
Попадюха Ю. А. Сучасні роботизовані комплекси, системи та пристрої у реабілітаційних технологіях: навч. посібник. Київ : Центр учбової літератури, 2017. 324с.