ЗМІСТ НАВЧАЛЬНОГО КУРСУ ІСТОРІЇ УКРАЇНИ В ДОБУ УКРАЇНСЬКОГО НАЦІОНАЛЬНОГО ВІДРОДЖЕННЯ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.31494/2412-9208-2022-1-2-37-47

Ключові слова:

зміст навчального курсу історії, навчальна книга, українське національне відродження, схема української історії М. Грушевського.

Анотація

Стаття присвячена висвітленню важливої дидактико-історичної проблеми формування змісту навчального курсу історії України в добу українського національного відродження. Визначено, що в цьому процесі простежується три основних періоди: 1) 40–70 рр. ХІХ ст., 2) 80–90 рр. ХІХ ст.; 3) початок ХХ ст. Характерними ознаками першого періоду були поява перших спроб визначення змісту навчального курс історії України на основі історії козацької доби з утіленням ідей самодостатності (окремішності від російського), соборності, християнських і демократичних цінностей, героїчності українського народу (П. Куліш). Упродовж другого періоду відбувається формування світоглядних і дидактичних вимог до змісту навчального курсу історії України (спрямованість на формування національної свідомості, народолюбства, поєднання загальнолюдських і національних цінностей, відображення основних історичних подій, матеріальних і духовних здобутків українського народу, вплив географічних чинників на історію, доступність тощо), а в навчальній літературі утверджується ідея самобутності та самостійності українського народу, його права на власну державу, реалізація якого складає сутність української історії, що зумовлює виокремлення в ній князівського, литовсько-польського, козацького та австрійсько-російського періодів (О. Барвінський). Третій період пов’язується з появою та закріпленням у навчальній літературі схеми історії України М. Грушевського: додержавний період, державний (київський, який переходить у галицько-волинський), литовсько-польський, козацький, занепаду козацтва, українського відродження). Охарактеризовано спроби показати історію України у контексті подій всесвітньої історії (Г. Коваленко), поєднати персоніфікацію історії з широкими узагальненнями (М. Аркас), запровадити ідеї зв’язку українського народу з Європою паралельно з підкресленням окремішності українців і наявності історичних суперечок з росіянами (Б. Грінченко).

Посилання

Аркас М. Історія України-Русі. Київ : Вища школа, 1991. 456 с.

Барвінський О. Ілюстрована історія Руси вốдь найдавнҍйшихъ до нинҍшньіхь часốвъ. Зь 2 историчньіми картами і 40 илюстр. Львовь, 1890. Накладом товариства «ПРОСВІТА». URL : https://books.google.com.ua/books?id=sD5EAQAAMAAJ (дата звернення: 25.07.2022)

Грінченко Б. Як жив український народ (Коротка історія України). Чернівці, 1910. 56 с.

Грушевський М. Ілюстрована історія України: репринтне видання 1913 р. Київ : Радуга, 1992. 524 с.

Коваленко Г. Українська історія. Київ : Велес, 1992. 176 с.

Конкурс історичний. Газета «Батьківщина» (Львів). 1888. Число 22.

Куліш П. Повість про український народ. Тернопіль : Терграф, 2016. 228 с.

Сірополько С. Історія освіти в Україні. Київ: Наукова думка, 2001. 912 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2022-09-30