ЗАСТОСУВАННЯ ЕЛЕМЕНТІВ ПРОБЛЕМНОГО НАВЧАННЯ ЯК ЗАСІБ ПІДВИЩЕННЯ ЕФЕКТИВНОСТІ УРОКУ БІОЛОГІЇ В СУЧАСНІЙ ШКОЛІ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.31494/2412-9208-2022-1-2-195-203

Ключові слова:

проблемне навчання, пізнавальна активність, проблемна ситуація, проблемне завдання, проблемні запитання.

Анотація

Події, які відбуваються в Україні впродовж останніх років, наклали свій відбиток не тільки на економічну, соціальну, політичну та духовну сфери суспільства, але й привнесли зміни у освітній простір. Час вимагає розробки та застосування освітянами концепцій та підходів, спрямованих на розвиток критичного мислення, креативу та підвищення швидкості процесів мислення школярів. Саме такий підхід має концепція Нової української школи. Об'єктивною необхідністю в умовах сучасної освіти стає оволодіння вчителем та застосування ним на своїх уроках інноваційних технологій під час навчання. В основі інноваційного навчання лежить певна кількість технологій, серед яких є також місце проблемному навчанні. У статті визначено й обґрунтовано поняття проблемного навчання як технологію у вітчизняних та зарубіжних джерелах. Проаналізовано систему методів проблемного навчання для роботи з учнями, елементи проблемного навчання та їх вплив на засвоєння матеріалу учнями, підвищення ефективності уроку. З’ясовуючи вплив елементів проблемного навчання на підвищення ефективності уроку, використовували проблемні ситуації, проблемні запитання та завдання, які були спрямовані на підвищення рівня розумового розвитку школярів, їх здатності до самостійного пошуку нових знань та креативності. Рівень пізнавальної активності учнів на уроці біології визначали за допомогою опитувальника Б. Пашнєва. Досліджено елементи проблемних завдань, які були б доцільними на уроках біології у 10 класі, та їх вплив на покращення засвоєння знань школярів і підвищення ефективності уроку. Активне використання елементів проблемного навчання на уроках біології дозволило підвищити кількість дітей з високим рівнем пізнавальної активності на 4 %, тоді як середній рівень зріс порівняно з вихідним станом на 5%, а кількість дітей з низьким рівнем пізнавальної активності знизилась вдвічі. Встановлено, що використання елементів проблемного навчання на уроках біології позитивно впливає на розвиток пізнавальних здібностей учнів, а також підвищує ефективність уроку в сучасній школі.

Посилання

Дичківська І.М. Інноваційні педагогічні технології: навчально-методичний посібник. Київ : Академвидав, 2004. 352 с. 2. Кузьмінський А. І., Омеляненко В. Л. Педагогіка у запитаннях і відповідях : навч. посібник. Київ : Знання, 2006. 311 с.

Курлянд З. Н., Осипова Т. Ю., Гурін Р. С. Теорія і методика професійної освіти : навч. посіб. Київ : Знання, 2012. 390 с.

Нова українська школа : концептуальні засади реформування середньої школи. URL:https://mon.gov.ua/storage/app/media/zagalna%20serednya/nova-ukrainska-shkola-compressed.pdf (дата звернення: 31.07.2022).

Основы педагогики высшей школы / Л. Л. Товажнянский та ін. Харків: НТУ «ХПІ», 2005. 600 с.

Павленко В. В. Методи проблемного навчання. Нові технології навчання: наук.-пед. зб. Інститут інноваційних технологій і змісту освіти Міністерства освіти і науки, Академія міжнародного співробітництва з креативної педагогіки. Київ, 2014. Вип.81. С. 75-79.

Пашнєв Б. К. Психодіагностика обдарованості : посібник. Харків : Основа, 2007. 128 с.

Психологу для роботи. Діагностичні методики / упоряд. М. В. Лемак, В. Ю. Петрище. Ужгород : Вид-во Олександри Гаркуші, 2012. 615 с.

Тимченко Г. М., Тимченко А. М. Загальні питання методики викладання валеологічних дисциплін : методичний посібник. Харків : ХНУ імені В. Н. Каразіна, 2013. 64 с.

Henk van Berkel, Scherpbier, A., Hillen, H. & Cees van der Vleuten (Eds.). Lessons from problem-based learning. Oxford University Press, 2010. P. 5–12.

Graaff E., Kolmos A. Characteristics of problem-based learning. International Journal of Engineering Education, 2003. No 5(19). P. 657–662.

##submission.downloads##

Опубліковано

2022-09-30