ФОРМУВАННЯ ТОЛЕРАНТНОСТІ У ЗДОБУВАЧІВ ПОЧАТКОВОЇ ОСВІТИ ЗАСОБАМИ ІГРОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
DOI:
https://doi.org/10.32782/2412-9208-2024-3-48-54Ключові слова:
толерантність, молодші школярі, ігрова діяльність, виховання учнівАнотація
У статті обґрунтовано актуальність проблеми формування толерантності у здобувачів початкової освіти засобами ігрової діяльності, окреслено особливості модернізації системи освіти, визначення пріоритетні напрямки розвитку та удосконалення освітнього процесу, зокрема впровадження особистісно орієнтованого навчання, орієнтація на індивідуальні вподобання учня, дитиноцентризм, гуманізація міжособистісної комунікації в системах «вчитель – учень» та «учень – учень», забезпечення фізичної, психологічної та інформаційної безпеки. Визначено, що психологічні та індивідуальні особливості дітей молодшого шкільного віку створюють сприятливу атмосферу для формування ціннісних орієнтирів та вміння налагоджувати міжособистісну комунікацію. Проаналізовано загальні підходи до трактування поняття «толерантність» в системі сучасної освіти. З’ясовано, що толерантність першочергово слід розглядати як особистісну якість, що формується лише під цілеспрямованим та систематичним впливом вчителя або когось із дорослих. Формування толерантності відбувається не лише в процесі занять, але й охоплює позаурочну діяльність, години спілкування, екскурсії тощо. Визначено, що ігрова діяльність сприяє розвитку особистісних якостей, формує вміння ефективно взаємодіяти в соціумі та вирішувати конфліктні ситуації мирним шляхом. Під час гри діти моделюють реальні ситуації, вчаться співпереживати та підтримувати один одного, що значно підвищує рівень толерантності у колективі. Задля успішного формування толерантності в молодших школярів необхідно не тільки залучати інноваційні педагогічні методи, але й забезпечити відповідність освітнього процесу тенденціям сучасного суспільства, індивідуальним потребам та інтересам учнів. Використання сюжетно-рольових ігор, квестів, тренінгів та інтерактивних вправ дозволяє інтегрувати ціннісні орієнтири у процес навчання та виховання. На основі аналізу досвіду сучасних науковців встановлено, що ігрова діяльність має великий виховний потенціал у контексті формування толерантності у здобувачів початкової освіти. Ігрові технології виступають не тільки як інструмент для підвищення ефективності освітнього процесу, але і як засіб для формування ціннісних орієнтирів і сприяння особистісному розвитку молодших школярів.
Посилання
Бессараб Н. Педагогічні умови виховання міжкультурної толерантності молодших школярів. Нова педагогічна думка. 2019. № 3 (99). С. 114–118.
Гордійчук О. Є. Виховання толерантності молодших школярів крізь призму вивчення літературних творів інклюзивного спрямування. Перспективи та інновації науки. 2023. № 10 (28). С. 126–141.
Довбенко С. Ю. Виховання толерантності у школярів в умовах полікультурного суспільства. Освітній дискурс. 2020. № 20 (2). С. 33–44.
Заяківська Н. М., Кашуба Н. Р. Ігрова діяльність як невід’ємний компонент навчання молодших школярів. Молодий учений. 2021. № 9 (97). С. 16–19.
Канішевська Л. Аналіз феномена «толерантність» в гуманних науках. Актуальні питання гуманітарних наук. 2020. Вип. 28. Т. 2. С. 132–136.
Копосов П. Г. Нова українська школа: дидактичні особливості організації навчально-ігрової діяльності учнів 1–2 класів : навч.-метод. посіб. Харків : Фабула, 2021. 160 с.
Олійник Н. А., Білик Т. С., Басюк А. М. Формування толерантності у молодших школярів. Перспективи та інновації науки. 2022. № 6 (11). С. 299–308.
Резніченко І. Г. Формування інклюзивного середовища в початковій школі: виховання толерантності у молодших школярів. Педагогічна академія: наукові записки. 2024. № 8.