АДАПТАЦІЯ ТА МОДИФІКАЦІЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ ДЛЯ ДІТЕЙ З ІНТЕЛЕКТУАЛЬНИМИ ПОРУШЕННЯМИ

Автор(и)

  • Ольга ВАСИЛАК Тернопільський національний педагогічний університет імені Володимира Гнатюка https://orcid.org/0009-0003-4831-552X

DOI:

https://doi.org/10.32782/2412-9208-2024-3-136-143

Ключові слова:

адаптація, модифікація, діти з інтелектуальними порушеннями, індивідуальний навчальний план, індивідуальна навчальна програма

Анотація

У статті актуалізовано питання необхідності адаптації та модифікації навчального матеріалу для дітей з інтелектуальними порушеннями. Піднімається тема інклюзії дітей з різними типами освітніх труднощів в систему освіти. Значна увага акцентується на дітях з інтелектуальними порушеннями які як правило навчаються в спеціалізованих закладах інтернатного типу де впровадження інклюзивного освітнього середовища є вкрай важливим. Адаптація та модифікація навчального матеріалу для дітей з особливими освітніми потребами повинна відбуватися на основі визначення інтелектуальних можливостей учнів. Дана робота повинна спиратися на дослідження та наукові праці проте саме питанню адаптації та модифікації навчального матеріалу для дітей з інтелектуальними порушеннями присвячено дуже мало уваги. Серед найбільш значущих можна виділити дослідження на тему інтелекту та інтелектуального розвитку яким займалися вітчизняні психологи серед яких: Г. Костюк, С. Максименко, І. Мартинюк, В. Молярко, В. Синьов, М. Холодна, Д. Ісаєв, А. Катаєва, В. Попов. Окрім вітчизняних важливий внесок у вивчення інтелекту внесли західні психологи Ж. Піаже, В. Л. Штерн, М. Вертгаймер, К. Дункер. Плaнування адаптацій та модифікацій допомагає вчителям завчасно визначити, як краще побудувати урок, щоб учням було комфортно працювати, як доступно підібрати матеріали для уроку, у якому вигляді учні мають відповідати на запитання, вибрати доступні типи вправ і видів діяльності. Підсумовуючи підготовка навчального матеріалу для дітей з особливими освітніми потребами, яка повинна відбуватися на основі аналізу визначеного рівня інтелектуального розвитку дитини та складеного індивідуального навчального плану та індивідуальної навчальної програми які і будуть визначати необхідність адаптації чи модифікації навчального процесу.

Посилання

Енциклопедія Сучасної України. URL: https://esu.com.ua/article-12386 (дата звернення: 14.10.2024).

Єфімова С. М. Як зробити школу інклюзивною? Досвід проектної діяльності : методичний посібник. Київ: ТОВ «Видавничий дім «Плеяди», 2012. 152 с.

Індивідуальний навчальний план та індивідуальна навчальна програма. URL: https://znayshov.com/News/Details/indyvidualnyi_navchalnyi_plan_Y_indyvidualna_navchalna_prohrama (дата звернення: 18.10.2024).

Iнклюзивна освіта. Посібник для батьків. Досвід Канади: посіб. Київ: Паливода А. В., 2012. 120 с.

Методичні рекомендації щодо складання індивідуальної програми розвитку учня з особливими освітніми потребами. URL: https://naurok.com.ua/metodichnirekomendaci-schodo-skladannya-individualno-programi-rozvitku-uchnya-z-osoblivimiosvitnimi-potrebami-416468.html (дата зветнення: 02.10.2024).

Oрганізаційно-методичні засади діяльності інклюзивно-ресурсних центрів: навчально-методичний посібник / за заг. ред. М. А. Порошенко та ін. Київ : 2018. 252 с.

Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України з питань діяльності спеціальних закладів загальної середньої освіти: Постанова Кабінету Міністрів України від від 30 серпня 2022 р. № 979. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/979-2022-%D0%BF#Text (дата звернення: 11.10.2024).

Програма навчання дітей з легкою розумовою відсталістю розвитку. URL: https://dobrobut.com/ua/med/c-programma-obucenia-detej-s-legkoj-otstalostuumstvennogo-razvitia (дата звернення: 05.10.2024).

Психіатрія і наркологія: підручник / В.Л. Гавенко, В.С. Бітенський, В.А. Абрамов та ін.; за ред. В.Л. Гавенка, В.С. Бітенського. 2-ге вид., переробл. і допов. Київ: ВСВ "Медицина", 2015. 512 с.

Сак Т. В. Індивідуальне оцінювання навчальних досягнень учнів з освітніми потребами в інклюзивному класі: навч. курс та наук.-метод. посіб. Київ: ТОВ «Видавничий дім «Плеяди», 2011. 168 с.

Синьов В. М., Матвєєва М. П., Хохліна О. П. Психологія розумово відсталої дитини: підручник. Київ: Знання 2008. 359 с.

Таранченко О. М., Найда Ю. М. Диференційоване викладання в інклюзивному класі: навчально- методичний посібник. Київ: Видавнича группа «А.С.К.», 2012. 124 с.

Що таке індивідуальний навчальний план?. URL: https://vseosvita.ua/library/embed/0100akwb-2f43.docx.html (дата звернення: 28.09.2024).

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-12-30